Çamaşır Makinem Neden Yüksek Ses Çıkarıyor?

Çamaşır makinesinin yüksek ses çıkarması birkaç farklı sebepten kaynaklanabilir. Bu sorunla başa çıkmak için aşağıdaki olası nedenleri gözden geçirebilirsiniz:

Dengesiz yük:

Çamaşır makinesine yüklenen çamaşırların düzgün bir şekilde yerleştirilmemiş olması, makinenin dengesiz çalışmasına ve sarsıntı yapmasına neden olabilir. Çamaşırları eşit şekilde dağıttığınızdan ve makinenin dengede olduğundan emin olun.

Ayakların ayarlanmaması :

Çamaşır makinesinin ayaklarının düzgün bir şekilde ayarlanmaması da sarsıntı ve yüksek ses çıkarmasına yol açabilir. Ayakları, düzgün bir yüzeye oturacak şekilde ayarlayın ve gerektiğinde bir su terazisi kullanarak düzeltin.

Taşma veya sıkışma

Makine içindeki yükün maksimum kapasiteyi aşması veya tamburda sıkışan bir yabancı cisim (örneğin para, anahtar, çivi vb.) yüksek ses çıkarmaya sebep olabilir. Çamaşır makinesinin maksimum kapasitesini aşmaktan kaçının ve tamburda yabancı cisimlerin olmadığından emin olun.

Aşınmış veya hasarlı yedek parçalar

Çamaşır makinesinin tamburunda, rulmanlarında veya amortisörlerinde aşınma veya hasar olması, yüksek ses çıkaran bir sebeptir. Eğer yedek parçalarda sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, bir teknik servis çağırarak incelemelerini sağlayın.

Makinenin yaşlanması

Çamaşır makinesi uzun süre kullanıldığında ve eskidiğinde yedek parçalarda aşınmalar meydana gelebilir, bu da yüksek ses çıkmasına neden olabilir. Bu durumda, makineyi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Su tesisatı sorunları

Su borularında veya vanalarında bir sorun varsa, su akışı çamaşır makinesi içinde gürültü yapabilir. Bu durumda, su tesisatını ve vanaları kontrol etmekte fayda vardır. Eğer yukarıdaki adımları takip etmenize rağmen çamaşır makineniz hala yüksek ses çıkarıyorsa, sorunun kökenini bulmak ve gidermek için bir teknik servisten yardım almanız önemlidir. Teknik bir uzman, makinenin tam olarak neden gürültü yaptığını belirleyerek uygun çözümü sunacaktır.
Phone icon
Hemen Ara